KAYIT OL EMLAK UYARILARI İÇİN

Avertiss Exclusive Real Estate

Kıbrıs'ta Yatırım

Kuzey Kıbrıs son yılların yatırım, öğrenci ve nüfus artışını yaşarken oluşan özel şartlarla Kuzey Kıbrıs’ta kar oranı yüksek ve kısa vadede çok kazandıracak yatırımlar yapmanız için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.1. Kuzey Kıbrıs emlak fiyatlarındaki sürekli ve hızlı artış

Kuzey Kıbrıs özellikle son yıllarda emlak ve inşaat sektöründe yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte emlak sektöründe, döviz ve yıllık ortalama bazında %30 ve üzeri artış göstermektedir.

2. Üniversite ve aktif öğrenci sayısındaki ciddi artış

Kuzey Kıbrıs uzun süredir eğitim alanında gelişmiş üniversiteleri ve öğrenci sayısı ile Eğitm sektörünün çok önemli bir yer teşkil ettiği bir ülke konumundadır. Son yıllarda yeni açılan üniversitelerle birlikte aktif öğretim verilen üniversite sayısı 18’e yükselmiştir. İzinleri tamamlanmış ve yakın zamanda eğitime başlaması düşünülen üniversiteler ile bu sayı 26’ya yükselecektir. Bugün KKTC’deki aktif öğrenci sayısı 100bin’i aşmış durumdadır ve bu sayı her geçen sene %12 - %15 oranında artış göstermektedir.Bu durum gerek emlak, gerekte yatırım alanlarında ciddi fırsatlar doğurmakta ve ülke ekonomisini giderek büyütmektedir.

3. Büyüyen turizm sektörü

Kuzey Kıbrıs’ın lokomotif sektörlerinden biri olan Turizm sektörü son yıllarda havaalanı, otel ve turistik tesislerdeki özellikle Türkiye ve Yabancı odaklı yatırımlar ile giderek büyümekte ve beraberinde emlak talebinde ciddi artış sağlamaktadır.

4. Yeni Şehir Planlaması ve imar düzenlemeleri ile Kuzey Kıbrıs’ta artan özel proje sayısı

Geçtiğimiz yıllarda değişen ve artan imar izin oranları ile birlikte özellikle Girne ve Lefkoşa şehirlerinde lüks, özel, modern ve yatırım için çok karlı projelerin inşası başlamış ve devam etmektedir. Bu tip projelerde yapılacak olan emlak yatırımları, yatırımcısına daha inşaat sırasında kazanç sağlatmaya başlamaktadır. Ayrıca mevcut izinlerin devam ediyor olması yeni proje yatırımları için de fırsat sağlamaktadır.

5. Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe en geniş kullanıma sahip para birimi olan İngiliz Sterling’inin son yılların en düşük seviyesine gerilemiş olması

Özellikle İngiltere’de yaşanan AB ile ilgili gelişmeler neticesinde İngiliz Sterling’inde yaşanan düşüş Kuzey Kıbrıs’ta emlak yatırımını daha cazip hale getirmiştir. Uzmanların bu durumun özellikle kalıcı olmadığını sürekli belirtiyor olmaları bu durumun en kısa sürede değerlendirilmesi gerektiğini de ortaya koymaktadır.

6. Yabancı yatırımı arttırmak için sağlanan kolaylıklar

Kuzey Kıbrıs’ta yabancı yatırım oranını arttırmak ve büyümeye katkı sağlanması için devlet tarafında da birçok kolaylık sağlanmaktadır. Emlak alımlarında oturma izninin sağlanması, şirket yatırımlarında kolay vatandaşlık veya beyaz kimlik ile işlemlerin kolaylaştırılması gibi özellikler birçok bürokratik işlemde kolaylık sağlamaktadır.

7. Kuzey Kıbrıs’ta birçok Türkiye Bankası’nın bulunması dolayısı ile emlak ve yatırım için kredi kullanımında Türkiye için özel uygulamalar

Kuzey Kıbrıs’ta birçok Türkiye Bankası’nın tüm şehirlerde şubelerinin olması gerek finansal işlemler gerekse burada gerçekleştirilecek tüm yatırımlar için özel şartlarda kredi sağlanmasının önünü açmış ve Türkiye’den bu krediler için başvuru sürecini kolaylaştırmıştır

8. Yeni Havalimanı projesi ve Kuzey Kıbrıs’ın sürekli artan potansiyel imkanları

Kuzey Kıbrıs’ın sürekli artan yolcu sayısını artık karşılamakta yetersiz kalan Ercan Havalimanı’nı büyütme ve yenileme çalışmalarının kısa süre içerisinde başlatılması ve tamamlandığında kapasitesinin 3 katına çıkartılması hedeflenmektedir. Bu durum bile başlı başına Kuzey Kıbrıs’ın son yıllarda yaşadığı büyümeyi gösteren en önemli veri ve gelişmelerden biridir. Bu durum ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta gerek emlak ve inşaat alanlarında, gerekse şirket yatırımlarında geniş potansiyel imkanları sağlamaktadır.

9. Su Projesi ve yarattığı imkanlar

Kuzey Kıbrıs’ın tarım ve kullanım alanında en büyük sorunlarından biri olan su, Türkiye’nin büyük katkıları ile tamamlanan Su Projesi ile çözülmüş, günlük kullanım, tarım ve suyun önemli bir hammadde teşkil ettiği iş kollarında ciddi bir rahatlama sağlanmıştır.

10. Farklı bölgelerde inşa edilen veya inşası devam eden büyük Liman ve Marina projeleri

Özellikle Girne ve Karpaz bölgesinde devam etmekte olan liman ve marina projeleri bölgedeki emlak değerlerini, yatırım fırsatlarını ve bölge gelişim hızını arttırmaktadır.